Volejte: +420 384 362 449
+420 734 153 889

info@tcmbohemia.cz
+420 734 153 889
+420 384 362 449

TCM Bohemia
Svět TCM - články

Proč tloustneme?

Obezita je považována za civilizační onemocnění, přesto o něm tradiční čínská medicína ví již několik tisíciletí. Tak jako vše i obezita má z pohledu TCM mnoho příčin. Za jejím vznikem může stát oslabení až pěti orgánů – Sleziny, Žaludku, Jater, Plic...

Obezita je považována za civilizační onemocnění, přesto o něm tradiční čínská medicína ví již několik tisíciletí. Tak jako vše i obezita má z pohledu TCM mnoho příčin. Za jejím vznikem může stát oslabení až pěti orgánů – Sleziny, Žaludku, Jater, Plic a Ledvin. Základem ale bývá oslabená Slezina, kterou je třeba vnímat jako orgán, jenž má na starosti celý systém trávení. Její úlohou je oddělit z potravy „čisté“ a „kalné“. Čistou energii z jídla poslat přes Plíce do tělního oběhu a „nečisté“ odeslat z těla pryč ve formě moči a stolice. Pokud je Slezina oslabená a není schopna řádně transformovat potravu, začne se v těle hromadit patologická vlhkost a Tan. Tan se překládá jako hlen. A Tan a vlhkost se přeměňují do tuku. Horkost v Žaludku zase může vést k pocitům vlčího hladu a přejídání se. Nadmíra potravy pak zatíží Slezinu. Pokud Játra stagnují, Qi v těle přestane správně kolovat. Ledviny řídí cesty vody a jsou-li oslabené, vedou k zadržování vody v těle. A jejich ministerský oheň – Ming Men Huo zahřívá celý organismus včetně Sleziny a Plic, aby ty mohly řádné pracovat.

Velkou roli při vzniku obezity hrají také jednotlivé somatotypy podle pěti elementů. Pokud je člověk typ s převládajícím elementem Ohně, mívá zrychlený metabolismus a pravděpodobně se u něj obezita neobjeví. Naopak člověk prvku Země má už jaksi od narození k nadváze blíže. Jednotlivé somatotypy jsme si představili ZDE.

Dalším faktorem, který se na nadváze podílí je věk. Z pohledu TCM přirozeně klesá výkonnost Sleziny po 35. roce věku na 50 %. Tomuto faktu je třeba přizpůsobit jídelníček. Zbytečně Slezinu nezatěžovat hůře stravitelnými jídly, aby se nezahltila a nezačal se v těle hromadit tuk. Slezinu také velmi zraňuje „moderní“ životní styl. Nejen nepravidelnost ve stravování, ale také příliš mnoho chutí a kombinací potravin v jednotlivých jídlech. A všechny extrémy jako mnoho ostrého, sladkého, kyselého, slaného atd. Také syrová strava, mražené a chladné potraviny přímo z lednice, nadmíra mléčných výrobků, příliš masa, tučného.

Za obezitou také stojí nedostatek pohybu. Ke Slezině totiž patří svaly. Je odpovědná za jejich kvalitu. A pokud neudržujeme svaly aktivní (přiměřeným pohybem), odráží se to i na kvalitě samotného orgánu.

A další důležitou roli hrají emoce. Respektive jejich neschopnost s nimi zdravě nakládat. Pokud je nejsme schopni zdravě prožít a pustit dál, jejich energie zůstává v těle. Smutek či žal se ukládá v Plicích a zpomaluje tok Qi. Hněv a vztek ničí Játra, která tím stagnují a přehřívají se. Strachy oslabují Ledviny až na dřeň. Nadměrná radost spaluje Srdce. Přílišné přemítání a obavy zaměstnávají Slezinu. Více o emocích jsme měli v tomto článku.

Kolem pupku prochází jedna z mimořádných akupunkturních drah. Probíhá oblastí pasu, proto se jí říká opasková a propojuje všechny ostatní akupunkturní dráhy, které až sem rády dovedou energii nezpracovaných záležitostí a zde ji bezpečně uloží. Kolem těchto emocí si tělo vytváří tukový polštář, který je má „zapouzdřit“, aby nás víc netrýznily. Jsou zde tak schována traumata, která si ovšem neseme životem dál. Na psychické rovině možná v nevědomí, ale na fyzické jsou doslova hmatatelná.

Vše je však možné proměnit, i tuk lze „rozpustit“ a nadváhy se zbavit. Ale protože obezita nejspíš vznikala pomalu, nenápadně celé dlouhé roky, je třeba si dopřát čas na její „zlikvidování“. I to vysvětluje, proč krátkodobé redukční diety mohou těžko vést k dlouhodobému výsledku. Problematiku obezity je třeba uchopit komplexně a krůček po krůčku rozplétat předivo disharmonie v těle i duši, aby se mohl zrodit nový štíhlejší a radostnější člověk :-)

Na naší klinice Vám rádi pomůžeme. www.tcmclinic.cz

 

Péče o zdraví dětí

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Pět prvků definuje člověka

Pokud by šlo, sem bych vložila vždy nejčerstvější přírustek v altánu . Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui.

Rosolovka řasotvará - recept

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Vše o Světě TCM

TCM pojmy

základní pojmosloví tradiční čínské medicíny

Zjistit více

Herbář

představení nejčastějších čínských bylin v individuálních směsích

Zjistit více

Články

na různorodá témata TCM s inspirací pro Váš vlastní život

Zjistit více

Recepty

Uvařte si pokrm, který Vás posílí na těle i na duchu.

Zjistit více

Video

z našeho zákulisí i praktické návody pro osobní použití

Zjistit více
Na začátek