Volejte: +420 384 362 449
+420 734 153 889

info@tcmbohemia.cz
+420 734 153 889
+420 384 362 449

TCM Bohemia
Svět TCM - herbář

Ženšen nepravý

Mocná byliny na všech úrovních hojení ran. Byla povinnou výbavou čínských vojáků. Výrazně zlepšuje hojivý proces např. po operacích, při zlomeninách, pohmožděninách, zmírňuje posttraumatické otoky.

Český název:

  • Ženšen nepravý, kořen

Farmakologický název:

  • Radix notoginsen

Český překlad: 

  • Tři sedm (tři roky stará rostlina se sedmi listy)

Popis:

  • Ženšen nepravý je víceletá bylina dosahující výšky až jednoho metru. Lodyha je vzpřímená a hladká. Lístky jsou podlouhlé až eliptické a na okrajích pilovitě zubaté. Květy má drobné, oboupohlavné nebo samčí, žlutavě zelené. Plod je ledvinovitá (asi 0,6-0,7 cm velká), červená až červenočerná bobule. Tato bobule obsahuje dvě až tři bělavá semena. Patří do čeledi Araliaceae (aralkovité). Ve fytoterapii se využívají tvrdé houževnaté kořeny nepravidelných tvarů. Mají sladkou a mírně hořkou chuť. 


Doba sběru:

  • Droga se využívá z nejméně tříletých rostlin. Kořeny se vykopávají před rozvinutím květů nebo pak v zimě. Kořeny se očistí a částečně se vysuší. Poté se hnětou a třou a následně se teprve dosuší plně.

Účinky z pohledu moderní medicíny: 

  • zastavuje krvácení
  • napomáhá hojení ran - pooperační rány, zlomeniny, krvácení do svalů, ruptury šlach či svalů, poúrazové otoky, extrakce zubů atd.
  • angina pectoris
  • snižuje hladinu vysokého cholesterolu

Legenda o Tři (San) Sedm (Qi)

Před dávnými a dávnými časy žili dva mladíci, kteří přísahou stvrdili své bratrství. Na samá nebesa přísahali, že spolu budou prožívat dobré i zlé. Tito mladí muži se často navštěvovali a jakmile se jeden dozvěděl, že druhý má potíže, ihned mu přispěchal na pomoc.

Jednoho dne mladší z mužů náhle onemocněl a krvácel z úst, nosu, ba i ve stolici a moči se nacházela krev. Ani ne do dvou dnů byl na smrt bledý. Jakmile se o tom dozvěděl starší z bratrů, rychle šel za humna a v zahradě tam vykopal léčivou bylinu, kterou donesl mladšímu bratrovi. Uvařil z ní odvar a ten dal muži vypít. Stačilo pár odvarů a nemoc se vyléčila. Mladší z bratrů byl staršímu velmi vděčný za pomoc. A hned se zajímal o tu mocnou medicínu, co ho zachránila. Starší bratr mu odpověděl: “Léčivá rostlina, která zastavuje krvácení. Je to tajný recept naší rodiny, který se dědí z generace a na generaci.”
“Mohu ji vidět?”
“Ale jistě!”


Starší bratr zavedl mladšího do zahrady za domem a ukázal mu rostlinu s nažloutlými květy.
“Umí tato léčivka i něco dalšího kromě zastavení krvácení?” zajímal se mladší.
“Umí oživit krev a rozehnat stagnace, zmírnit otoky a zastavit bolest. A především umí léčit zranění, nadměrné krvácení u žen, krev v moči a otevřené rány.”


Mladší bratr po této léčivce toužil tak moc, že si vymyslel lež, že krvácivé onemocnění má tendenci se po třech letech vrátit a že by proto rád měl u sebe bylinu k dispozici. Starší bratr s tím souhlasil a nabídl mu, aby si vykopal rostlinku a přesadil si ji do své zahrady.
Mladší bratr se o rostlinku pečlivě staral, zaléval ji i hnojil. O rok později se mu rostlina krásně rozrostla.

Nedaleko od něj bydlel bohatý šlechtic a jeho syn také onemocněl krvácivou chorobou. Žádný z léků nezabíral a syn umíral. To jeho otce velmi trápilo, proto se rozhodl vyhlásit, že kdo jeho syna uzdraví, toho odmění množstvím stříbra a rýže. Jakmile to slyšel mladší z bratrů, ihned vykopal rostlinku ze své zahrady a donesl ji synovi šlechtice. Ale ačkoliv ten vypil mnoho dávek, nezabralo to a chlapec zemřel na velkou ztrátu krve.


Když se to šlechtic dozvěděl, mladšího bratra zajal a odvedl ho do města k soudu, kde žádal jeho potrestání coby podvodníka, co z něj pouze chtěl vytáhnout peníze. Soudce vyslechl žalobu a začal s výslechem.
“Od koho jsi se dozvěděl o této léčivé bylině?”
Mladší bratr byl vyděšen, a tak soudci pověděl o svém starším bratrovi. Ten musel být též předvolán k soudu. Tam vypověděl soudci, že bratrovi poskytl léčivou bylinu, která jeho rodina pěstuje v tajnosti již po generace.
“Bratře, ale to je podvod! Seslal jsi na mě hrozný osud! Nyní za to budu muset zaplatit svým životem!” bědoval mladší bratr.
“Jak bych Tě mohl podvést?” zajímal se starší bratr.
“Tak proč to nezastavilo krvácení?”
“Ale Tvé rostlinky jsou pouze rok staré, ještě nemají potřebný léčivý účinek."
“A kolik let je třeba, aby byly účinné?”
“Teprve po třech nebo sedmi letech je síla byliny největší.” Nyní mladší bratr porozuměl své chybě a litoval, že byl tolik lačný po penězích.

Později, na připomínku toho, že bylina získává svou léčivou moc až po třech nebo sedmi letech, ji lidé pojmenovali San (Tři) Qi (Sedm).

obrázek
obrázek
 

Péče o zdraví dětí

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Pět prvků definuje člověka

Pokud by šlo, sem bych vložila vždy nejčerstvější přírustek v altánu . Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui.

Rosolovka řasotvará - recept

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Vše o Světě TCM

TCM pojmy

základní pojmosloví tradiční čínské medicíny

Zjistit více

Herbář

představení nejčastějších čínských bylin v individuálních směsích

Zjistit více

Články

na různorodá témata TCM s inspirací pro Váš vlastní život

Zjistit více

Recepty

Uvařte si pokrm, který Vás posílí na těle i na duchu.

Zjistit více

Video

z našeho zákulisí i praktické návody pro osobní použití

Zjistit více
Na začátek