Volejte: +420 384 362 449
+420 734 153 889

info@tcmbohemia.cz
+420 734 153 889
+420 384 362 449

TCM Bohemia
Svět TCM - herbář

Srdečník var. heterophyllus

Bylina, které si cení i západní medicína, neboť, jak její český název napovídá, prospívá srdeční činnosti. A z překladu čínského názvu zase vyplývá, že se často využívá při gynekologických a poporodních problémech. Užívání v těhotenství je však zakázáno!

Český název:

 • Srdečník var. heterophyllus, nať

Farmakologický název:

 • Herba leonuri

Český překlad: 

 • Bylina pomáhající matkám

Popis:

 • Srdečník je hluchavkovitá rostlina vytrvalá rostlina, která dorůstá až do výšky 120 cm. I v našich klimatických podmínkách ji lze najít v divoké přírodě. Má ráda nenápadná místa, která jsou suchá a kde je půda kyprá a bohatá na živiny. Častěji se však pěstuje. Seje se přímo na záhon, do sponu 45 x 45 cm. Může se také množit rozdělováním starších trsů. V čínské fytoterapii se využívá nať. Chuť této léčivky je ostrá a mírně hořká. POZOR! Není vhodná pro těhotné ženy!


Doba sběru:

 • Nadzemní část se sbírá v létě, když jsou lodyha a listy hojné, těsně nebo v začátku rozpuku květů. Následně se suší na slunci.

Účinky z pohledu moderní medicíny: 

 • nepravidelná menstruace
 • poporodní bolesti a zadržení očistků
 • srdeční arytmie
 • palpitace
 • vysoký krevní tlak
 • nespavost
 • klimakterické potíže
 • zevně: hnisavé boláky, poštípání hmyzem

Legenda o srdečníku

Žila kdysi stará matka se svým jediným synem. Matka od porodu syna trpěla na poporodní potíže a bolesti břicha. Dokonce ještě nyní, 10 let od porodu stále měla problémy. Chlapec přišel o otce, když byl ještě maličký. A tak jej vychovávala pouze jeho matka. Chlapec k ní proto velmi přilnul. A strachoval se o ni, když se den co den i přes bledost a bolest snažila příst bavlněné vlákno. Tehdy matku prosil, aby nepracovala tak tvrdě a dovolila mu přivést lékaře, který by ji vyléčil. Matka jej však odbyla tím, že sotva mají co jíst, jak by mohli utrácet peníze za doktora.
“Proto seženu léčivou bylinu od bylinkáře,” navrhl chlapec.
“Nedělej to. Brzy vyrosteš. Netrápí mě, jak dlouho budu žít. Za mě peníze neutrácej!”
“Mami, Tvá slova mě rmoutí. Doteď jsi pro mě tvrdě pracovala, nyní já musím pomoci Tobě se uzdravit, abys mohla zbytek života prožít šťastně. Musíme Tě zkusit vyléčit.”

A tak se chlapec vydal za bylinkářem a popsal mu matčiny potíže. Bylinkář mu dal dvě dávky medicíny. Po jejich požití matce potíže na 10 dní ustoupily. Chlapec byl rád, a tak se vrátil k bylinkáři pro další byliny, aby se mohla uzdravit plně.

Bylinkář slíbil, že umí matku zcela vyléčit, ale že léčba bude stát 500 kg rýže a 10 stříbrných mincí. Chlapec byl tou částkou vyděšen. Kde on by přišel k takovému množství rýže a tolika stříbru! Ale když nezaplatí, bylinkář mu medicínu pro matku nedá. Co má dělat? A najednou dostal nápad. “Rýže, ani peníze nejsou problém. Ale nejdříve chci mít jistotu, že Tvá medicína matce opravdu pomůže. Nejdříve matku uzdrav a poté Ti rád zaplatím tolik rýže a stříbra, kolik chceš.”
“Dobře. Ale musíš svůj slib dodržet!” řekl bylinkář. Myslel si, jak udělal dobrý obchod, protože chlapec ani nesmlouval, ačkoliv si řekl o takové množství rýže a stříbra.

“Kdy pro mě půjdeš kopat léčivou bylinu?” zeptal se chlapec.
“Hleď si svého. Můžeš si pro ni přijít zítra ráno,” odbyl jej bylinkář.
Jakmile bylinkář zašel do domu, chlapec jej tiše následoval a schoval se ve velkém stromě u jeho branky. Tu noc chlapec nezamhouřil oka a čekal.
Za rozbřesku zaslechl zvuk otevírajících se dveří a zahlédl stín pohybující se postavy jdoucí na sever. Chlapec rychle seskočil ze stromu a následoval ho. Bylinkář byl velmi obezřetný. Obával se, že by ho někdo mohl sledovat, proto se co pár kroků neustále otáčel. Ale chlapec byl též chytrý. Pozoroval bylinkáře z dostatečné vzdálenosti a záhy pochopil, že směřuje na jedno pole vzdálené tří míle odsud. Běžel tam napřed jinou cestou a čekal, až dorazí bylinkář. Bylinkář došel na pole a začal vykopávat léčivou bylinu. Chlapec měl velké štěstí, protože byl ukrytý mezi stromy kousíček od něj, a tak na vše dobře viděl.

Protože bylinkář byl velmi opatrný, aby nikdo nezvěděl jako umění, otrhal následně bylině květy a listy a ty vhodil do řeky. Zpět se vracel pouze se stonky.
Když se bylinkář vzdálil, chlapec vyšel ze své skrýše a šel se podívat na to, které byliny to trhal. Ale i když po nich zbyly jamky, nebyl schopen rozpoznat, které to přesně byly. Naštěstí si vzpomněl, že listy a květy vhodil do řekl, tak do ní skočil a ještě stihl pár lístků a květů najít. Podle listů ve tvaru ruky a drobných fialových a bílých květů následně bezpečně rozpoznal, o jakou rostlinu se jedná. A té si domů natrhal do zásoby.

“Kde jsi byl celou noc?” zeptala se ho matka.
“Šel jsem Ti opatřit lék,” odpověděl chlapec.
Zatímco si povídali, přišel k nim bylinkář a donesl dvě dávky léku. “Jedna je na dnešní den, druhá na příští. Zítra donesu další,” řekl bylinkář.

Když bylinkář odešel, chlapec rozbalil papír, aby se podíval, zda matce přinesl správnou bylinu. Ale ta od bylinkáře byla rozdrcena na malinké kousíčky. A tak ji promnul v ruce a přivoněl. A pak porovnal se svou bylinou. Voněly stejně. Chlapec si tak byl jistý, že našel správnou léčivku. Poté dal byliny od bylinkáře pryč a matce připravil odvar z těch svých. Za dva dny bylo matce podstatně lépe. Třetí den bylinkář poslal další dávku.

“Omlouvám se, nemohu ji přijmout. Počítal jsem půl dne, ale nedokážu sehnat tolik peněz a rýže, co jsi chtěl. Tvůj lék je pro nás příliš drahý. Prosím přijmi peníze za poslední dvě dávky a další medicínu nám již neposílej,” řekl chlapec.
“Pokud si matka nevezme můj lék, její stav se zhorší a ona do podzimní rovnodennosti zemře,” řekl bylinkář.
“Říkáš, že kdybychom měli peníze, mohla by se uzdravit, ale protože nemáme, tak musí čekat na smrt. Jsme tak chudí, že nám tedy nezbývá nic jiného, než čekat na smrt,” odpověděl chlapec.
Na to bylinkář neměl co říci, a tak odšel se svými dvěma novými dávkami léku.
Chlapec od té doby chodil každý den na pole, aby zde natrhal bylinu pro svou matku. Za nedlouho se matčina nemoc zcela vyléčila a ona se mohla vrátit i k práci na poli.

Ačkoliv chlapec znal bylinu, netušil, jak se jí říká.  Později ji proti pojmenoval podle jejich účinků jako Yi Mu Cao - Bylina pomáhající matkám.

obrázek
obrázek
obrázek
 

Péče o zdraví dětí

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Pět prvků definuje člověka

Pokud by šlo, sem bych vložila vždy nejčerstvější přírustek v altánu . Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui.

Rosolovka řasotvará - recept

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Vše o Světě TCM

TCM pojmy

základní pojmosloví tradiční čínské medicíny

Zjistit více

Herbář

představení nejčastějších čínských bylin v individuálních směsích

Zjistit více

Články

na různorodá témata TCM s inspirací pro Váš vlastní život

Zjistit více

Recepty

Uvařte si pokrm, který Vás posílí na těle i na duchu.

Zjistit více

Video

z našeho zákulisí i praktické návody pro osobní použití

Zjistit více
Na začátek