Volejte: +420 384 362 449
+420 734 153 889

info@tcmbohemia.cz
+420 734 153 889
+420 384 362 449

TCM Bohemia
Svět TCM - články

Vzpomínky na Čínu 2025

Absolventi Studia pěti dovedností mají možnost se účastnit stáže na čínských univerzitách. Letos v dubnu se jelo do východočínského Nan Jingu, kde se nachází jedna z nejstarších univerzit Tradiční čínské medicíny na světě.

V bývalém hlavním městě Číny nás čekal intenzivní pobyt na jednotlivých odděleních fakultní nemocnice, kde jsme zkušeným lékařům koukali pod ruce. A někdy mohli i sami do někoho píchnout (akupunkturní jehličku :-).

Po náročné cestě a víkendové aklimatizaci na místní podnebí, stravu i aplikace, bez nichž si toho v soudobé Číně moc nekoupíte, jsme vyrazili okouknout, jak se léčí v daleké Asii.

Byli jsme rozděleni do skupin po šesti a každá měla svého tlumočníka. Chodili jsme na vybraná oddělení podle našich předem daných preferencí. Byli jsme po celou dobu s lékařem a jeho pacienty, sledovali jsme proces odebírání anamnézy a na konci dostávali i vytištěné lékařské zprávy, kde byl připojen i recept na bylinnou směs. Zpráva sice byla v čínštině, ale tlumočníci nám ji přeložili a když nestíhali, poradili jsme si díky moderním technologiím. Na konci stáže tak měla každá skupina úctyhodný soubor velmi pestrých kazuistik, okoukaných dovedností, tipů a triků, nesčetně fotografií a videí. A navíc soubor šesti přednášek, které pro nás univerzita připravila.

A jak se léčí v Číně? Tamní pacienti si mohou vybrat, zda chtějí jít cestou moderní medicíny, nebo tradiční. Často volí právě TCM, která je stejně jako západní částečně hrazena ze zdravotního pojištění. Mají možnost zvolit si metodu ošetření (bylinná léčba, akupunktura či masáže Tui Na) a lékaře, ke kterému se objednávají online na konkrétní den a čas. Existují klasická oddělení a pak tzv. Experti, kde ordinují letití praktici - často pánové a dámy velmi požehnaného věku, kteří jsou stále plní sil a intenzivně se věnují pacientům.

Lékař TCM v Nanjingské fakultní nemocnici pracuje buď dopoledne, nebo odpoledne, a to šest dní v týdnu (v Číně stále existují pracovní soboty). A stejně často se zde dochází na akupunkturu - od pondělí do soboty. Za léčebnou kúru se obvykle považují min. tři šestidenní cykly, tedy 18 akupunkturních ošetření.

V ordinaci lékaře se vždy nachází mladší kolega, který se zaučuje, a pár univerzitních studentů na praxi. Pacient mnohdy přichází v doprovodu příbuzných. Jeden je skoro jistota, ale u mladých lidí jsou to často oba rodiče, výjimkou nejsou i prarodiče. Plus nás sedm. Leckdy se stalo, že se nás v místnosti nacházelo i 16. Lékaře to však málokdy vyvedlo z míry, plně se věnovali své práci. Ostatně pracovali opravdu pilně, protože na některých odděleních bylo nutno za svou dopolední, či odpolední směnu obsloužit až 40 pacientů! A i když vůči nám byli někteří doktoři či profesoři zprvu skeptičtí, záhy pochopili, že se vyznáme a otevřeli se nám a ochotně sdíleli své zkušenosti.

V nemocnici byla znát velká provázanost s moderními metodami léčby. Lékař odesílal pacienty na vyšetření – krve, sonografie, magnetickou rezonanci či CT. A pacient se pokaždé vracel do několika hodin zpět s kompletními výsledky svého stavu. Lékař si tím doplnil diagnostiku a napsal recept na míru. S ním pacient odcházel rovnou do nemocniční bylinkárny, kde mu do pár hodin připravili směs pro domácí použití. Na tu se jim ze zdravotního pojištění také přispívalo, ale i tak byly ceny podobné jako u nás, což pro většinu Číňanů znamenalo velký výdaj.

Takto jsme strávili plné tři týdny. Od pondělí do pátku od 8:30 do 16:00. Plus bylo třeba počítat min. hodinu denně na přesuny z hotelu do nemocnice – chodilo se pěšky, jezdilo se metrem i taxíky. Ve zbylém čase se zpracovávaly kazuistiky, protože někdo ze skupiny „sbíral" recepty, jiný fotky jazyků, další si dělal poznámky a vše bylo třeba zkompletovat, aby byl případ úplný.

Nezapomínali jsme ani na prozkoumávání okolí, památek, nákupy, zábavu apod. Nejvíce jsme asi pronikli do místní kuchyně. V hotelu jsme měli vydatné snídaně, další jídla jsme si kupovali venku. Ceny potravin jsou v Číně opravdu lidové. Dobrý oběd v restauraci, co jich je doslova na každém rohu aspoň pět, se dal pořídit za 12 yuenů (ca 36 Kč). A když jsme se hooodně rozšoupli a ani to nebyli schopni dojíst, platili jsme kolem 60 Kč za opulentní večeři. Káva byla také výborná (mezi 12-20 yueny) a ty jejich evropské pekárničky s danish pastry za 12 yuenů, nebo francouzské dortíky za 20 yuenů! Ooo, hlady jsme vskutku nestrádali. Navíc sečuánská kuchyně je sice (na někoho) ostrá, zato velmi chutná a pestrá.

Jednou týdně jsme se těšili na velkou párty a každý večer jsme obvykle někde poseděli v menších skupinkách nebo objevovali krásy patnáctimilionového velkoměsta jako např. jezero Mochou, Fuzimiao s Konfuciovým palácem a tradičním vycházkovo-nákupním parkem, Lao Men Dong – Stará brána. A také jsme ochutnali sečuánskou delikatesu – Huo Guo neboli ohnivý kotlík. Tři podvečery patřily výuce qigongové sestavy Yi Jin Jing.

O sobotách se jelo na velký výlet. Poprvé jsme navštívili nový univerzitní kampus na okraji města s muzeem čínské medicíny a impozantní Buddhův chrám Niu Shou Shan. Druhý víkend patřil objevování Hrobek Mingů (Ming Xiao Ling byly v roce 2003 zapsány na seznam UNESCO) a posvátné Purpurové hory nad Nan Jingem s krásnými výhledy.

Rychlovlakem jsme navštívili továrnu na výrobu akupunkturních jehel ve Wuxi a cestou do Šanghaje jsme si prohlédli čínské Benátky – Nan Xun a dopřáli si čajový obřad a přespání u čínského Balatonu - jezera Tai Hu (třetí největší sladkovodní jezero Číny). Následující den nás čekaly vyhlášené zahrady v Suzhou (od roku 1997 na seznamu kulturního dědictví UNESCO) a prohlídka továren na výrobu produktů z perel a hedvábí. A to už byly velké nákupy na závěr. Poté už jen přespání poblíž letiště a druhý den návrat domů. Bylo to nezapomenutelných 25 dní!

A co považuji za největší přínos stáže? Ověření, že znalosti, které jsme se v rámci studia na TCM INSTITUT naučili, jsou natolik komplexní a hluboké, že jsme dokázali obstát i v kolébce medicíny, jejíž moudrost časem našla uplatnění i mimo Čínu.

 

Péče o zdraví dětí

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Pět prvků definuje člověka

Pokud by šlo, sem bych vložila vždy nejčerstvější přírustek v altánu . Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui.

Rosolovka řasotvará - recept

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Vše o Světě TCM

TCM pojmy

základní pojmosloví tradiční čínské medicíny

Zjistit více

Herbář

představení nejčastějších čínských bylin v individuálních směsích

Zjistit více

Články

na různorodá témata TCM s inspirací pro Váš vlastní život

Zjistit více

Recepty

Uvařte si pokrm, který Vás posílí na těle i na duchu.

Zjistit více

Video

z našeho zákulisí i praktické návody pro osobní použití

Zjistit více
Na začátek