Volejte: +420 384 362 449
+420 734 153 889

info@tcmbohemia.cz
+420 734 153 889
+420 384 362 449

TCM Bohemia
Svět TCM - články

Sladkosti pro děti. Ano či ne?

Nakupujete v potravinách a Vaše děťátko si stále prosazuje svou „Mami/ tati, já chci lízátko, čokoládu, zmrzlinu,….“ Neodoláte prosbám a pláči, ustoupíte, sladkost koupíte. Sami sebe se ptáte, dělám dobře?

V současné době existuje tolik informací ohledně zdravé životosprávy, přesto je v našich končinách stále obvyklé spatřit i velmi malé děti v kočárku se sladkostmi v ruce. Je to však pro ně vhodné?

Sladká chuť je pro děti klíčová. To je pravda, ale ta přirozená sladká chuť plodin. A to proto, že posiluje Slezinu, která je u dětí ještě slabá. Klasikové TCM se shodují na tom, že většina dětských nemocí je způsobena nedostatečným trávením, které má v těle na starosti právě Slezina. A víte, co Slezinu zraňuje kromě chladu? Vlhkost. A co udělá přemíra sladkostí v těle? Vytvoří Vlhkost, případně Tan-hlen a člověk má zaděláno na obezitu. 

Z pohledu tradiční čínské medicíny dítě není malý dospělý. „Tělo dětí je křehké, mají nedostatek Krve a jejich Qi je slabá,“ se říká v nejslavnějším díle TCM – ve Vnitřní knize Žlutého císaře. V jiné klasice – Xiao Er Yao Zheng Zhi (Základní schémata ošetřování v pediatrii) se mluví o tom, že „Děti jsou velmi náchylné k přenosným nemocem.“ 

Ve stejné knize se dále píše: „Přepravní a přeměnná funkce (tzn. Celý systém zažívání označované jako Slezina) nejsou u dětí dostatečně silné a úplné, proto může snadno dojít k jejich poškození v důsledku nevhodné stravy.“ Toto nedostatečně vyvinuté zažívání se týká všech dětí od narození do ca 5-6 let věku. Má na svědomí většinu dětských nemocí jako např. koliky, bolesti ucha, kašel, nateklé mandle, alergie, dětské astma, ekzémy. To vše je pravda, zároveň jsou dětská těla ve své podstatě čistá a s nemocí se dítka dokáží vypořádat podstatně rychleji než dospělí.

Z výše popsaného plyne, že dětská těla je třeba opečovávat hlavně kvalitní stravou, která je pro nedovyvinuté trávení dobře stravitelná. To znamená, že Slezina bude jídlo schopna snadno přeměnit na oživující Qi, aniž by nedokonalým trávením vznikla např. patologická vlhkost, která může např. za průjem, zahlenění nebo mokvající ekzémy. 

Jaká strava je pro naše děti vhodná? Obecně by měla být teplá, ideálně 38 ˚C, aby mohla být žaludeční yangovou Qi snadno přeměněna. Pokud je strava studená, nebo dokonce zmrzlá, musí tělo vynaložit mnoho cenné energie, aby potravu zahřálo na teplotu potřebnou k započetí její přeměny na životodárnou Qi. A to křehká těla našich ratolestí zbytečně oslabuje. 

V dnešní době je velmi oblíbená syrová strava. Ta však pro dítka ideální vskutku není. Můžete namítat, že tepelnou úpravou se zničí většina vitamínů. O některé se jistě přijde, ale ty, co zůstanou, jsou pro křehké dětské trávení lépe vstřebatelné. Naši předci – ještě generace mých babiček dětem syrovou stravu téměř nedávala. Výjimkou byly sladké letní plody, které zrovna dozrávaly. A to ještě s jasným původem vlastní zahrádky. I já v zimě rostla z kompotů. A bylo v tom kus moudrosti, protože kompotované ovoce výrazně doplňuje Yin v organismu. Což se u Yangových dětí skvěle hodí. 

V současnosti je bohužel i pediatry doporučováno podávání banánů a jogurtů či tvarohů a sýrů již velmi malým dětem. Všechny tyto potraviny jsou však chladné povahy. A to je ani nemusíme brát rovnou z ledničky. Dětské trávení tedy neposilují, ale naopak oslabují. Tyto potraviny mohou vést k tvorbě hlenu a hlen dokáže v těle napáchat mnohé škody. Dokonce i jistou zpomalenost vnímání.

Není tomu dlouho, co jsem na téma výživy dětí hovořila s jednou Indkou, která se usadila na malebné Vysočině. Doslova řekla, že byla šokována, když viděla, čím u nás krmíme děti. V Indii se dětem sladké třeba vůbec nedává, max. se osladí lžičkou medu. A banán by nikdy nejedli bez tepelné úpravy se špetkou skořice coby zahřívacího koření. Jak vidno, stejnou řečí jako TCM promlouvá i ajurvéda (starodávné indické léčebné metody). 

Nevhodná výživa může u dětí vést vedle běžných rýmiček, urputnějších ekzémů až k lenivosti, menší bystrosti a přibývání na váze. Pojďme tedy využít moudrosti našich předků a začít dětem nabízet pokrmy, které je v jejich růstu podpoří. A neznamená to ani, že bychom již nikdy dětem nedovolili nějakou tu sladkost. Ale nemusí přece hned sníst celý dort, jak mnohdy v cukrárnách vídám. I my si s klukama občas dortík dopřejeme, ale jen občas a o jednu porci se podělíme všichni čtyři. S takovým přístupem pak děti nemají problém si užít přirozeně sladkou chuť zrn nebo ovoce, aniž bychom ranní kaši museli zasypávat cukříkem. A přirozeně sladká chuť dětem dělá tuze dobře a ony mohou zdravě růst a rozvíjet všechny své kvality, se kterými na Zem přišly.

P. S. Pokud by Vás téma oslovilo, doporučuji k přečtení dvě publikace, z nichž jsem i já čerpala. Bob Flaws – Dětské zdraví a Tradiční čínská medicína. A Barbara Temelie – Výživa podle pěti elementů pro matku a dítě. Obě publikace naleznete i v našem e-shopu.

 

Péče o zdraví dětí

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Pět prvků definuje člověka

Pokud by šlo, sem bych vložila vždy nejčerstvější přírustek v altánu . Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui.

Rosolovka řasotvará - recept

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Vše o Světě TCM

TCM pojmy

základní pojmosloví tradiční čínské medicíny

Zjistit více

Herbář

představení nejčastějších čínských bylin v individuálních směsích

Zjistit více

Články

na různorodá témata TCM s inspirací pro Váš vlastní život

Zjistit více

Recepty

Uvařte si pokrm, který Vás posílí na těle i na duchu.

Zjistit více

Video

z našeho zákulisí i praktické návody pro osobní použití

Zjistit více
Na začátek