Volejte: +420 384 362 449
+420 734 153 889

info@tcmbohemia.cz
+420 734 153 889
+420 384 362 449

TCM Bohemia
Svět TCM - články

Síla každého z nás

Anti-koronavirové restrikce přitvrzují. Bohužel však vládní opatření řeší pouze jeden problém, čímž vytváří nerovnováhu jinde.


Anti-koronavirové restrikce přitvrzují. Bohužel však vládní opatření řeší pouze jeden problém, čímž vytváří nerovnováhu jinde. A nerovnováha vyvolá problémy v další oblasti společnosti. Pokud existuje nerovnováha ve společnosti, má velký dopad i na jednotlivce. Neboť síla celku je větší než síla jednotlivce. Atmosféra v naší zemi tak doléhá na každého z nás.

Zároveň je ovšem dobré si uvědomit, že každý z nás má možnost ovlivnit celek, protože nic není ve skutečnosti izolováno – odděleno od ostatního. Vše je propojeno se vším. Celý náš svět je z jedné podstaty, jak se píše v knize knih Dao De Jing. Stejně jako jednotlivé orgány našeho těla vytvářejí dokonale fungující celek, jednání každého z nás ovlivňuje chování ostatních, a tím působí na fungování celé společnosti.

„Bezejmenné je prapočátkem nebe a země. Pojmenované je matkou všeho stvoření.“
(Dao De Jing, 1. kapitola)

Tedy, ač nám to možná přijde nemožné – „Co bych já sám mohl změnit na celkovém stavu společnosti?“, opak je pravdou. Když totiž dojde k překročení určitého kritického počtu lidí s podobným chováním, svým postojem přirozeně „nakazí“ zbytek společnosti. I když je celková atmosféra ve společnosti neveselá, my všichni ji můžeme proměnit. Stačí začít u sebe. Nepropadnout depresivní náladě, posilovat své zdraví a myslet pozitivně. Ostatně v tuto chvíli je to jediná obrana proti neblahým energiím ve společnosti, které následně dopadají na naši rovnováhu. A kde je nerovnováha, tam vzniká nemoc - to z učení TCM dobře známe. Stav zdraví je stavem harmonie.

Bohužel silný řád a nařízení (energie Kovu) ničí jiné energie, a to energie rozmanitosti a bohatosti, jež náleží elementu Dřeva. Zákazy a uzavírání tak vytěsňují z našich životů pestrost, která je pilířem našeho zdraví. (Zdravé rození prvků je následující: Dřevo rodí Oheň, Oheň rodí Zemí, Zem rodí Kov, Kov rodí Vodu a Voda rodí Dřevo). V tomto případě ale prarodič Kov je příliš dominantní a vynechá rodiče – Vodu a ovlivňuje napřímo své vnouče – Dřevo. Hovoříme o tzv. vzájemném podmaňování, což patří mezi patologické vztahy mezi prvky. S tím vším se naši studenti blíže seznamují již v Přípravném ročníku našeho Studia pěti dovedností, které nově otevíráme i v e-learningové podobě.

Musíme si tedy uchovat alespoň pestrost na naší osobní úrovni. Pomůže, když každý den uděláte něco trochu jiného, budete se zajímat o různé věci, vyzkoušíte něco nového, budete v kontaktu s různými lidmi (alespoň telefonicky, přes videochat apod.) Element Dřeva také posílí hravost, vždyť Dřevo je spojeno s dětstvím! Můžete hrát hry, číst knihy a být v pohybu. A určitě nezapomínejte na pestrou stravu, neboť ta je základem lidského zdraví.

Dřevěné energie v životě dále vhodně podpoří pobyt v přírodě. S pobytem venku však opatrně, jsme v yinové části roku, a proto je třeba být opatrný na prochladnutí či ofouknutí. Pro posílení dobré nálady bude v tento čas ideální procházka ve volné přírodě okolo tekoucí vody. Ale jděte po proudu, neboť to umocní volný tok energií.

A kdybyste přece jen měli pocit, že je toho šedivého a temného okolo příliš, pozvěte do svého života světlo. Světlo v podobě dobře osvětleného obydlí, zapálené svíčky, ohně v krbu anebo barev spojených s energií Ohně, která plane vzhůru k Nebesům. Jsou to teplé barvy jako červená, oranžová a růžová. Můžete se též zachumlat do hřejivých dek, opřít se o měkké polštáře a těšit se na příjemnější budoucnost. Neboť ta musí přijít. Za každým mrakem se skrývá Slunce.

 

Péče o zdraví dětí

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Pět prvků definuje člověka

Pokud by šlo, sem bych vložila vždy nejčerstvější přírustek v altánu . Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui.

Rosolovka řasotvará - recept

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Vše o Světě TCM

TCM pojmy

základní pojmosloví tradiční čínské medicíny

Zjistit více

Herbář

představení nejčastějších čínských bylin v individuálních směsích

Zjistit více

Články

na různorodá témata TCM s inspirací pro Váš vlastní život

Zjistit více

Recepty

Uvařte si pokrm, který Vás posílí na těle i na duchu.

Zjistit více

Video

z našeho zákulisí i praktické návody pro osobní použití

Zjistit více
Na začátek