Volejte: +420 384 362 449
+420 734 153 889

info@tcmbohemia.cz
+420 734 153 889
+420 384 362 449

TCM Bohemia
Svět TCM - články

Léčivý dotek

Babička mi včera v telefonátu řekla, že to, co se dnes odehrává, je snad ještě horší, než co zažila za války. „Válka přece musela být stokrát horší!“, oponovala jsem.

Babička mi včera v telefonátu řekla, že to, co se dnes odehráv, je snad ještě horší než co zažila za války. „Válka přece musela být stokrát horší!“, oponovala jsem. Ale babička trvala na svém: „Ale kdeže! Dnešní opatření už jsou skoro stejné jako stanné právo. A tehdy jsi aspoň znala nepřítele.“  Válku na vlastní kůži neznám, nemohu tedy srovnávat. Ani by to ničemu nepomohlo. Těch pár vět však osvětlilo, jak těžce mohou být dnešní zvláštní dny prožívány. A do toho listopad. Měsíc, který je z pohledu energií velmi náročný sám o sobě. Krátké dny, pošmourné počasí. Nyní je opravdu třeba hledat Světlo každý den a nepropadat pochmurným náladám. 

V dnešním tématu se proto chci věnovat jedné trochu opomíjené dovednosti tradiční čínské medicíny, která se umí léčebně i láskyplně postarat o naše tělo. Řeč bude o masážích Tui Na. Proč jsem zrovna nyní vytáhla na světlo masáže? Protože dotyk léčí.  A v naší uspěchané a atomizované společnosti se na něj bohužel často zapomíná. Omezená možnost volného pohybu nabízí nečekaný prostor pro sdílený čas s druhými. A pro ty, kteří zrovna u sebe nemají svůj protějšek, má Tui Na propracovanou celou řadu samomasážních technik, kterými člověk může uzdravovat sám sebe.

Masáže a léčebné manipulace jsou známé nejméně od roku 2700 př.n.l. dle dochovaných archeologických nálezů (vyrytých obrázků a maleb). Již tehdy lidé intuitivně používali rukou, prstů, loktů, ba i chodidel k ulevování bolestem u sebe samých i u ostatních.

Velmi záhy se začaly masáže zdokonalovat a vznikala ucelená terapeutická díla. A časem se Tui Na stala plnohodnotnou léčebnou disciplínou TCM. Tui Na stejně jako akupunktura v léčbě využívá systému akupunkturních drah a bodů. Tyto body a dráhy stimuluje pomocí jednotlivých masážních technik, které využívají pohybů dlaní, prstů či loktů za účelem obnovení toku Qi v drahách. Tui Na pracuje s povrchem těla za účelem zlepšení funkcí vnitřních orgánů a tkání a ovlivnění toku Qi v drahách. Kde totiž Qi stagnuje, tam se projeví bolest. Oproti akupunktuře Tui Na působí plošně a více dynamicky. 

Existuje také propracovaný systém dětských Tui Na masáží. Malé tělíčko ještě nemá utvořený systém drah tak jako dospělý jedinec, proto u něj masáže fungují perfektně i na závažnější stavy jako jsou horečnatá onemocnění či růstová opoždění. U nás se dětským masážím úspěšně věnuje paní doktorka Zhangová a její semináře mají velký ohlas mezi veřejností. Mezi pomocné techniky Tui Ny patří Moxa, baňkování, Gua Sha a Švestkové kladívko. Ale o nich třeba zase někdy příště. 

Dnes chci zůstat u masáží. Cítíme-li se v současné době plni úzkosti, jsme-li ve stresu, masáž nám udělá velmi dobře. Není náhodou, že nejčastěji masírovanou částí těla jsou ramena, šíje a záda. Po lopatkách prochází část dráhy Tenkého střeva, která navazuje na dráhu samotného císaře – Srdce. A protože dráha Srdce je nejkratší v lidském těle, když je toho na císaře pána příliš a jeho dráha je tím vším už přeplněna, plynule své starosti posílá následující dráze – Tenkému střevu. A pokud je i ta na to krátká, pošle to dál do dráhy Močového měchýře, která běží po zádech dokonce ve dvou liniích, níže přes zadek na nohy a končí až na malíčcích. Proto má masáž zad takový relaxační účinek. Pouhým dotekem můžeme rozpustit část starostí, která tíží naše Srdce. A ta se budou moci opětovně otevřít Naději. Naději, která spolu s Vírou ve Vyšší zákonitosti vede ke Světlu. A to v Temnotě na cestu září mnohem jasněji než ve dnech zalitých sluncem. 

 

P. S. Využijte společně strávený čas a pozvěte do svého života léčivý dotek. Nemusíte ani umět žádnou techniku, stačí prostý vědomý dotek. Uvidíte, že i tak bude pomáhat. A pokud byste se o Tui Na masážích chtěli dozvědět více, každý rok otevíráme ucelený kurz pro fyzioterapeuty i laiky. Stačí sledovat naše stránky – www.tcminstitut.cz nebo náš Facebook.

 

Péče o zdraví dětí

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Pět prvků definuje člověka

Pokud by šlo, sem bych vložila vždy nejčerstvější přírustek v altánu . Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui.

Rosolovka řasotvará - recept

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Vše o Světě TCM

TCM pojmy

základní pojmosloví tradiční čínské medicíny

Zjistit více

Herbář

představení nejčastějších čínských bylin v individuálních směsích

Zjistit více

Články

na různorodá témata TCM s inspirací pro Váš vlastní život

Zjistit více

Recepty

Uvařte si pokrm, který Vás posílí na těle i na duchu.

Zjistit více

Video

z našeho zákulisí i praktické návody pro osobní použití

Zjistit více
Na začátek