Volejte: +420 384 362 449
+420 734 153 889

info@tcmbohemia.cz
+420 734 153 889
+420 384 362 449

TCM Bohemia
Svět TCM - články

Jazyk - zrcadlo našeho organizmu

Tradiční čínská medicína vychází z poznání, „co se děje uvnitř těla, odráží se navenek“. Diagnostika jazyka, je dle metodologie tradiční čínské medicíny, důležitou součástí vstupního vyšetření.

Tradiční čínská medicína vychází z poznání, „co se děje uvnitř těla, odráží se navenek“. Diagnostika jazyka, je dle metodologie tradiční čínské medicíny, důležitou součástí vstupního vyšetření. Rozbor jazyka podá nejenom základní informace o tom, jaké oblasti v těle jsou v nerovnováze, ale i mnoho informací o druhu poškození.

Jazyk je „rozparcelován“ a každá jeho část náleží svému orgánu:

  • Špička jazyka – odpovídá srdci
  • Oblast mezi špičkou a středem – náleží plicím
  • Střed jazyka – vykazuje činnost sleziny/ žaludku
  • Strany jazyka – korespondují s játry a žlučníkem
  • Kořen jazyka – vypovídá o stavu ledvin

Pro samotné vyšetření jazyka je nezbytně nutné náležité osvětlení – ideálně přirozené denní světlo. Pacienta bychom neměli žádat, aby jazyk držel vyplazený po dobu delší, než je 15 sekund. Jazyk má posléze tendenci obvykle tmavnout a zkreslovat svůj obraz. Ideální je fotit jazyk (za stejných podmínek) a sledovat jeho změny.

Je velmi důležité vyšetření jazyka provádět systematicky za dodržování vždy stejného pořadí:

  • Barva těla jazyka
  • Tvar těla jazyka
  • Povlak jazyka
  • Tzv. „duch“ těla jazyka

Barva těla jazyka odráží především stav jinových orgánů (srdce, sleziny, plic, ledvin, jater) a krve. Ukazuje na stav horkosti nebo chladu, stav nedostatku jangu nebo jinu. Pozorování barvy těla jazyka zahrnuje diagnostiku červených teček (které se nejčastěji objevují u červeného jazyka, ale nemusí tomu tak být vždy) na povrchu jazyka.

A jaká by měla být barva u zdravého jazyka? Za barvu jazyka zodpovídají dva důležité orgány, srdce a žaludek. Žaludeční tekutiny obvykle vedou k jazyku bledému, zatímco krev srdce, vede k jeho zčervenání. Proto by zdravý jazyk měl být bledě červený, což vypovídá o dobré činnosti žaludku a srdce.

Tvar těla jazyka informuje především o stavu nedostatku nebo nadbytku. Jeho pozorováním dokreslujeme údaje, které jsme získali při posouzení barvy jazyka. Tvar těla jazyka může být tenký, oteklý, ztuhlý, ochablý, třesoucí se nebo s rýhami. Zdravý jazyk je ohebný, bez otoku a rýh.

Povlak jazyka odráží stav žaludku a jangových orgánů. Je také zrcadlem stavů nadbytku/nedostatku, horkosti nebo chladu. Povlak jazyka vzniká, když část tekutin, které se produkují při procesu trávení potravy v žaludku, stoupají vzhůru a vytvářejí fyziologický povlak. Tento jemný, tenký, bílý povlak ukazuje na dobrou funkci žaludeční energie. Zatímco chybějící povlak, nebo povlak tlustý, žlutý po celém jazyku, vypovídá o jejím oslabení.

„Duch“ jazyka, mohli bychom taktéž říct, celkový vzhled, jiskra, dojem z jazyka. Označuje kvalitu jasu, lesku a vitality. Rozlišujeme dva typy jazyka: s duchem a bez ducha. Jazyk s duchem se vyznačuje určitou vitalitou, živostí, leskem a ohebností. Jazyk bez ducha vypadá mdle, ztuhle, spíše tmavě a matně. (Zdroj: MACIOCIA, Giovanni. Diagnostika v čínské medicíně: obsáhlý průvodce. Olomouc: ANAG, c2015. ISBN 978-80-7263-918-2.)

Význam diagnostiky jazyka spočívá především ve skutečnosti, že téměř vždy ukáže reálný zdravotní stav pacienta. To velice oceníme nejenom u komplikovaných stavů, kde se děje často i mnoho protichůdných příznaků najednou, jako jsou pocity chladu/ horkosti nebo plnosti/ nadbytku zároveň (např. během období klimakteria, kdy pacientky mohou pociťovat horkost/ chlad, nedostatek jinu i jangu ledvin současně). Diagnostika jazyka nám může pomoci při rozhodování, jaká patologie v organizmu převládá.

Vzhled jazyka mohou ovlivňovat některá farmaka, jako jsou antibiotika, protizánětlivé léky, kortikosteroidy nebo cytostatika. Proto je důležité získat od pacienta všechny informace týkající se jeho nemoci.

Diagnostika jazyka společně s diagnostikou pulzu by se měla shodovat se zjištěnou pacientovo anamnézou a klinickým vyšetřením. Pokud se neshoduje, měli bychom hledat dál a možná jsme něco přehlédli. Znalost diagnostiky jazyka umožňuje odhalovat patologie a sledovat průběh léčby.

 

Péče o zdraví dětí

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Pět prvků definuje člověka

Pokud by šlo, sem bych vložila vždy nejčerstvější přírustek v altánu . Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui.

Rosolovka řasotvará - recept

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla quam velit, vulputate eu pharetra nec, mattis ac neque. Duis vulputate commodo lectus, ac blandit elit tincidunt id. Sed rhoncus, tortor sed eleifend tristique, tortor mauris molestie elit, et lacinia ipsum quam nec dui. Quisque nec mauris sit amet elit iaculis pretium sit amet quis magna. Aenean velit odio, elementum in tempus ut, vehicula eu diam. Pellentesque rhoncus aliquam mattis.

Zobrazit více

Vše o Světě TCM

TCM pojmy

základní pojmosloví tradiční čínské medicíny

Zjistit více

Herbář

představení nejčastějších čínských bylin v individuálních směsích

Zjistit více

Články

na různorodá témata TCM s inspirací pro Váš vlastní život

Zjistit více

Recepty

Uvařte si pokrm, který Vás posílí na těle i na duchu.

Zjistit více

Video

z našeho zákulisí i praktické návody pro osobní použití

Zjistit více
Na začátek